Остання редакція: 04 травня 2016

Інноваційні технології в навчальному процесі з садівництва

22 жовтня 2015 р. студенти-магістранти факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин провели практичне заняття із згортання градозахисної сітки в яблуневому саду голландського типу.

Цю першу в Україні демонстраційну ділянку в університеті створено кілька років тому з матеріалів, презентованих кафедрі плодівництва і виноградарства австрійською фірмою «Frustar» та польською – «Elkner». Активну участь у встановленні протиградової сітки взяв випускник аспірантури Макар Терещенко.

Подібний захист врожаю від несприятливих погодніх явищ змушує запроваджувати зміна клімату, що спричинює втрати врожаю від градобою, сильного дощу, інтенсивного сонячного освітлення, пошкодження птахами і комахами. Останнім часом пошкодження садів градом трапляється в більшості садівничих регіонів країни. Випадання граду передбачити важко, а наслідки градобою фатальні: знищується врожай і сильно пошкоджуються листя та гілки.

У регіонах, де існує загроза градобою, плодові насадження накривають спеціальною сіткою. Залежно від конструктивних особливостей сітки, площі і конструкції насадження, комплект протиградового накриття коштує 13–18 тисяч євро на гектар (вищі затрати для меншої площі).

За врожайності 45 тонн яблук з гектара вартість протиградового накриття, наприклад, в Нідерландах становить 0,04-0,07 євро на кілограм вирощених плодів, що суттєво нижче затрат на усунення наслідків градобою. Крім захисту від градобою, сітка захищає врожай від пошкоджень сонячними опіками та осипання під поривами вітру. Розсіювання сіткою світла покращує мікроклімат і сприяє кращому приживленню плодових саджанців після садіння.

Університетський дослідний сад закладено в 1995 р. отриманими з Нідерландів безвірусними саджанцями яблуні провідних сортів світової селекції. Градозахисною сіткою було накрито фрагмент саду з сортом Джонаголд Вілмута, де аспірант Юрій Мельник продовжує започатковані свого часу дослідження росту і плодоношення дерев яблуні залежно від утримання ґрунту в міжряддях і пристовбурних смугах та удобрення азотом.

Діставши детальні пояснення щодо особливостей монтажу і згортання протиградової сітки, студенти разом з аспірантом Юрієм Мельником власноруч виконали необхідні операції. Саме цим вирізняється «уманська школа садівництва», випускники якої володіють теорією та практичними навичками з передових технологій ефективного вирощування плодів.

Олександр Мельник, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства

Фото Тетяни Ставецької

Кафедра плодівництва і виноградарства в науковому оргкомітеті IV Міжнародної конференції з проблем перед- і післязбиральної обробки та зберігання продукції садівництва
16.06.2019 10:01

16-18 червня 2019 р. у м. Скерневіце відбудеться IV міжнародна наукова конференція з проблем перед- та післязбиральної обробки і зберігання продукції садівництва, яку під егідою EUFRIN та EUVRIN проводить польський Інститут плодоовочівництва.