Остання редакція: 04 травня 2016

Інноваційні технології в навчальному процесі з садівництва

22 жовтня 2015 р. студенти-магістранти факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин провели практичне заняття із згортання градозахисної сітки в яблуневому саду голландського типу.

Цю першу в Україні демонстраційну ділянку в університеті створено кілька років тому з матеріалів, презентованих кафедрі плодівництва і виноградарства австрійською фірмою «Frustar» та польською – «Elkner». Активну участь у встановленні протиградової сітки взяв випускник аспірантури Макар Терещенко.

Подібний захист врожаю від несприятливих погодніх явищ змушує запроваджувати зміна клімату, що спричинює втрати врожаю від градобою, сильного дощу, інтенсивного сонячного освітлення, пошкодження птахами і комахами. Останнім часом пошкодження садів градом трапляється в більшості садівничих регіонів країни. Випадання граду передбачити важко, а наслідки градобою фатальні: знищується врожай і сильно пошкоджуються листя та гілки.

У регіонах, де існує загроза градобою, плодові насадження накривають спеціальною сіткою. Залежно від конструктивних особливостей сітки, площі і конструкції насадження, комплект протиградового накриття коштує 13–18 тисяч євро на гектар (вищі затрати для меншої площі).

За врожайності 45 тонн яблук з гектара вартість протиградового накриття, наприклад, в Нідерландах становить 0,04-0,07 євро на кілограм вирощених плодів, що суттєво нижче затрат на усунення наслідків градобою. Крім захисту від градобою, сітка захищає врожай від пошкоджень сонячними опіками та осипання під поривами вітру. Розсіювання сіткою світла покращує мікроклімат і сприяє кращому приживленню плодових саджанців після садіння.

Університетський дослідний сад закладено в 1995 р. отриманими з Нідерландів безвірусними саджанцями яблуні провідних сортів світової селекції. Градозахисною сіткою було накрито фрагмент саду з сортом Джонаголд Вілмута, де аспірант Юрій Мельник продовжує започатковані свого часу дослідження росту і плодоношення дерев яблуні залежно від утримання ґрунту в міжряддях і пристовбурних смугах та удобрення азотом.

Діставши детальні пояснення щодо особливостей монтажу і згортання протиградової сітки, студенти разом з аспірантом Юрієм Мельником власноруч виконали необхідні операції. Саме цим вирізняється «уманська школа садівництва», випускники якої володіють теорією та практичними навичками з передових технологій ефективного вирощування плодів.

Олександр Мельник, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства

Фото Тетяни Ставецької

Практичне заняття з плодівництва у господарстві ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Октан»Читати повністю

13 червня 2019 року студенти ІІІ курсу факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин Уманського національного університету садівництва в рамках програми вивчення навчальної дисципліни «Загальне плодівництво» відвідали промисловий сад підприємства ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Октан». Віднедавна господарство винаймає землі в околицях села Кочержинці Уманського району Черкаської області для вирощування плодів яблуні та горіха на площі 108 га.

На практичному занятті з дисципліни «Сучасні технології в садівництві та виноградарстві» в яблуневому саду голландського типу студенти Уманського НУС розгортали градозахисну сіткуЧитати повністю

З метою навчання студентів магістрів факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин Уманського НУС викладачем кафедри плодівництва і виноградарства Юрієм Мельником було проведено детальний інструктаж, щодо особливостей розгортання градозахисної сітки. Після інструктажу студентами було виконано всі необхідні операції.

На практичному занятті з плодівництва виготовлено і встановлено вулики для осмій в інтенсивному саду Уманського НУСЧитати повністю

За ініціативи професора Олександра Мельника, та під керівництвом ст. викладача Андрія Чаплоуцького, студентами 21-кс групи на практичному занятті з вивчення особливостей покращення технологічного процесу запилення плодових насаджень, було виготовлено перші «домівки» для осмій. Матеріалом для чого використано стебла очерету звичайного (Phragmites australis). Саме в них самки відкладатимуть яйця та вирощуватимуть потомство, яке вже в наступному сезоні буде сприяти запиленню насадження яблуні збільшуючи їх урожайність.

Підведення пісумків ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади студентів  зі спеціальності «Садівництво та виноградарство»Читати повністю

Підведення пісумків ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади студентів зі спеціальності «Садівництво та виноградарство»

17–18 квітня 2019 р. відбувся ІІ етап Всеукраїнської олімпіади студентів зі спеціальності 203 «Садівництво та виноградарство» серед студентів аграрних ВНЗ ІІІ–ІV рівнів акредитації. За результатами загального заліку перше місце посів Валерій Скрипніченко (Уманський національний університет садівництва), друге місце розділили Олексій Кононенко (Національний університет біоресурсів і природокористування України) та Іван Трушев (Уманський національний університет садівництва), а трете місце здобули Дар’я Терещенко (Національний університет біоресурсів і природокористування України) та Анна Шаповал (Таврійський державний агротехнологічний університет).