Меню
Остання редакція: 01 червня 2021

Інноваційні технології в навчальному процесі з садівництва

22 жовтня 2015 р. студенти-магістранти факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин провели практичне заняття із згортання градозахисної сітки в яблуневому саду голландського типу.

Цю першу в Україні демонстраційну ділянку в університеті створено кілька років тому з матеріалів, презентованих кафедрі плодівництва і виноградарства австрійською фірмою «Frustar» та польською – «Elkner». Активну участь у встановленні протиградової сітки взяв випускник аспірантури Макар Терещенко.

Подібний захист врожаю від несприятливих погодніх явищ змушує запроваджувати зміна клімату, що спричинює втрати врожаю від градобою, сильного дощу, інтенсивного сонячного освітлення, пошкодження птахами і комахами. Останнім часом пошкодження садів градом трапляється в більшості садівничих регіонів країни. Випадання граду передбачити важко, а наслідки градобою фатальні: знищується врожай і сильно пошкоджуються листя та гілки.

У регіонах, де існує загроза градобою, плодові насадження накривають спеціальною сіткою. Залежно від конструктивних особливостей сітки, площі і конструкції насадження, комплект протиградового накриття коштує 13–18 тисяч євро на гектар (вищі затрати для меншої площі).

За врожайності 45 тонн яблук з гектара вартість протиградового накриття, наприклад, в Нідерландах становить 0,04-0,07 євро на кілограм вирощених плодів, що суттєво нижче затрат на усунення наслідків градобою. Крім захисту від градобою, сітка захищає врожай від пошкоджень сонячними опіками та осипання під поривами вітру. Розсіювання сіткою світла покращує мікроклімат і сприяє кращому приживленню плодових саджанців після садіння.

Університетський дослідний сад закладено в 1995 р. отриманими з Нідерландів безвірусними саджанцями яблуні провідних сортів світової селекції. Градозахисною сіткою було накрито фрагмент саду з сортом Джонаголд Вілмута, де аспірант Юрій Мельник продовжує започатковані свого часу дослідження росту і плодоношення дерев яблуні залежно від утримання ґрунту в міжряддях і пристовбурних смугах та удобрення азотом.

Діставши детальні пояснення щодо особливостей монтажу і згортання протиградової сітки, студенти разом з аспірантом Юрієм Мельником власноруч виконали необхідні операції. Саме цим вирізняється «уманська школа садівництва», випускники якої володіють теорією та практичними навичками з передових технологій ефективного вирощування плодів.

Олександр Мельник, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства

Фото Тетяни Ставецької

Останні новини

Дослідження аспірантів кафедри плодівництва і виноградарства впродовж вегетаціїЧитати повністю

Дослідження аспірантів кафедри плодівництва і виноградарства впродовж вегетації

Згідно вимог Освітньої програми 203 Садівництво і виноградарство аспіранти третього освітнього рівня «Доктор філософії» проводять дослідження на наукових об’єктах впродовж вегетації.

Читати повністю

Сучасні садівничі технології на КіровоградщиніЧитати повністю

Сучасні садівничі технології на Кіровоградщині

Кафедра плодівництва і виноградарства організувала виїзні зустрічі, що об’єднали науково-педагогічних працівників і представників провідних садівничих господарств Кіровоградщини

Читати повністю

СТУДЕНТСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ НА КАФЕДРІ ПЛОДІВНИЦТВА І ВИНОГРАДАРСТВАЧитати повністю

СТУДЕНТСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ НА КАФЕДРІ ПЛОДІВНИЦТВА І ВИНОГРАДАРСТВА

24 квітня 2025 року на кафедрі плодівництва і виноградарства відбулося секційне засідання студентської наукової конференції УНУ, приуроченої 125-річчю від дня народження видатного вченого і педагога в галузі землеробства, професора Симона Самійловича Рубіна.

Читати повністю

Сучасні садівничі технології на Уманщині: плодові розсадники   (виїзні заняття аспірантів)Читати повністю

Сучасні садівничі технології на Уманщині: плодові розсадники (виїзні заняття аспірантів)

У березні – квітні 2025 року викладачі й аспіранти кафедри плодівництва і виноградарства УНУ знайомилися з вирощуванням саджанців зерняткових та кісточкових культур у садівничому господарстві родини Заріцьких поблизу Ладижинки, кущових ягідників – у ТОВ "Софт Фрут Гарден" на околиці с. Молодецького та горіхоплідних у ТОВ "Хейзелстар", с. Текуча Уманського району

Читати повністю

Всі новини